Kánoe v muzejních expozicích

23.10.2020 13:03

Dvoumístná otevřená skořepinová laminátová kánoe vyzdobila prostory našeho vesnického muzea. Skelná tkanina plus zpravidla epoxidová pryskyřice, z níž byla vyrobena, již dokonala svoje putování po našich i zahraničních řekách a představuje ve výstavních prostorách, věnujících se období mezi léty 1948 – 1989, krásnou ukázku náplně volného času.

Tento typ kánoí byl vyráběn na přelomu šedesátých let v podniku Vertex, s. p. v Litomyšli, jehož produkce skleněného hedvábí, mikrovláken a sklolaminátů byla určena i pro zahraniční trh. Státní podnik Vertex ukončil svoji činnost v r. 1990. Výroba těchto plavidel v době normalizace navazovala na nástup nové vlny útěku do přírody, a tedy i na řeky. Obnovily s již téměř zapomenuté vodácké oddíly. Vodáci trávili putováním po řekách celé týdny a užívali si relativní volnosti a romantiky v zastrčených říčních údolích, skrytých před urbanizací a industrializací. Mládež

Představená kánoe splula řeky v tuzemsku i v zahraničí. V Rumusku se s vodáky plavila po řece Dambovita, jež protéká Bukureští; v Polsku zdolala řeku Dunajec a rychlou a velmi hezkou říčku Bialku; na Slovensku splula řeky Váh a Hron. V tuzemsku s ní posádka brázdila po řece Moravě, Vltavě, Lužnici, Sázavě, Moravské Sázavě, Berounce, Třebůvce a Oskavě.

A. Hampl, správce muzea

Ivan Mládek, Jez
Na vodu už jezdím jenom s Vendou, s Vendou,
Do kanoe nevlezu už s Bendou, s Bendou,
Jenda Benda nemožný je zadák,
Nemá vlohy a je laj-, laj-, lajdák,
Von ví, že šumí les, že vysouší se mez,
že v dáli hárá pes, že kvete bílý bez
A že mostem cloumá rez, že říčka jde skrz Ves,
Ale nevšimne si, že se blíží jez, jez, jez.
Jel jsem tuhle Ohři s Jendou Bendou, Bendou,
Proč já, Houska, nejel radši s Vendou, Vendou,
Jenda Benda sjel na vodu mělkou,
Spáchal v lodi díru vel-, vel-, velkou,
Já měl náladu zlou, von zničil keňu mou,
Už nikdy, houpy hou, s ní nepopluji mhou,
Tedy šetřím na novou, na laminátovou,
Už ji chci mít v létě na dovolenou, -nou, -nou.
Jel jsem tuhle Ohři s Jendou Bendou, Bendou,
Proč já, Houska, nejel radši s Vendou, Vendou,
Jenda Benda sjel na vodu mělkou,
Spáchal v lodi díru vel-, vel-, velkou,
Já měl náladu zlou, von zničil keňu mou,
Už nikdy, houpy hou, s ní nepopluji mhou,
Tedy šetřím na novou, na laminátovou,
Už ji chci mít v létě na dovolenou, -nou, -nou.