Před 200 lety se narodil stavitel Vinzenz Vodička
24.12.2024 10:43Uplynulo 200 let od narození Vincence Vodičky.
Na jaře roku 1824 se narodil talentovaný stavební podnikatel Vincenc Vodička. Muž, jehož příjmení je neodmyslitelně spjato s historií Uničova. Rodina Vodičkových totiž tvořila místní stavební tradici téměř šest desetiletí. I syn jmenovaného stavitele, Zdenko Vodička, šel v otcových stopách, udělal v oboru závratnou kariéru a vybudoval největší uničovský stavební závod s pilou a dvěma cihelnami. Stavební počiny Vodičků zanechaly výraznou stopu nejen v architektuře města, ale i v širším regionu.
Vincenc Vodička přišel na svět v Červené Lhotě u Litovle na čp. 19 jako syn chalupníka Josefa Vodičky a jeho manželky Mariany Jarolímové z Řimic. V rozmanitých archivních dokumentech můžeme najít i českou obdobu jeho křestního jména, Čeněk, kterou hojně využíval i v oficiálních úředních dokumentech. I když původně vyrůstal na venkově v zemědělském prostředí, brzy se začal věnovat stavitelství. V pramenech je uváděn jako zednický mistr a půlláník v Měrotíně. Půlláník byl sedlák, který hospodařil na půl lánu (přibližně 9 hektarech).
V šestadvaceti letech se oženil s Marií Haykovou, která byla farskou kuchařkou a statkářkou. Jejich manželství, které trvalo pouze sedm let, skončilo její předčasnou smrtí a bezdětné. Jako vdovec se Vincenc znovu oženil, tentokrát s Marií Juliánou Dreslerovou, dcerou litovelského pekaře. Její dědeček, Antonín Lindner, vlastnil v té době v Litovli na Vítězné ulici funkční mlýn zvaný Špitálský. Tato druhá svatba byla začátkem nové etapy jeho života. S Marií Juliánou měl mnohačlennou rodinu, a i když v Měrotíně bydleli jen 4 roky po svatbě, narodily se jim zde 4 děti: Marie Aurelie 13. 12. 1859, Kazimír Zdenko 1. 4. 1861, Viktor Otakar 1862 a Emílie Olga 25. 2. 1864. Únor roku 1864 se pro rodinu stal měsícem protikladných emocí – bolestný zármutek nad zemřelým synem Viktorem († 3. 2. 1864) tišilo štěstí z narození dcery Olgy o 22 dní později. V následujících měsících opustil Vodička svůj rodný kraj, podhůří Zábřežské vrchoviny, a s rodinou se přestěhoval do Uničova, kde se stal mistrem uničovského zednického cechu. Od tohoto okamžiku zde začal budovat slavný stavební podnik.
Jelikož se mu v Uničově podnikání dařilo, usadil se zde trvale. Zanedlouho se mu narodily další děti. V roce 1865, krátce po přestěhování, syn, pojmenovaný po zemřelém Viktorovi a dále Vincenc Jaroslav 8. 9. 1867, Otmar 13. 11. 1868 (†15. 11. 1869) a Adolf Vladimír 17. 6. 1871. Z matrik narozených vyplývá, že rodina bydlela na čp. 131 ve vnitřním městě, roku 1871 v domě čp. 313, který si koupili rok předtím na předměstí.
Kromě stavební činnosti se Vincenc Vodička angažoval i v místní spolkové činnosti. V roce 1868 byl zvolen prvním velitelem nově založeného sboru dobrovolných hasičů, který vznikl z iniciativy tehdejšího starosty a 80 přihlášených místních mužů. Jak vidno, zapojil se do místní spolkové činnosti aktivně. Činnost ve spolku dokládá jeho zájem o veřejnou bezpečnost a místní život. Jak vidno, musel být již tehdy ve městě známou osobou, která usilovala proniknout do širšího společenského dění.
Mezi Vodičkovy významné stavební počiny, ještě v době, kdy žil v Měrotíně, patřila neogotická přestavba kostela Nanebevzetí Panny Marie v Cholině, která probíhala v letech 1859–1862. Zde prokázal značnou zručnost a schopnost organizovat náročné projekty, protože na kostele zaklenul jeho loď, přistavěl boční kapli a zcela novou věž s kaplovým a schodišťovým přístavkem po bocích. O tom, že si dokázal udržet úspěšnou firmu i nadále a že si budoval dobré jméno mezi vlivnými osobnostmi, svědčí další zakázka, kterou se nesmazatelně zapsal do historie Litovle. K jeho největším dílům zajisté patří stavba Rolnického akciového cukrovaru v Litovli dokončená v roce 1871. Národnostní šarvátky na Litovelsku tehdy ještě nevypukly naplno, proto mohl cukrovar vzniknout dílem Vodičkovy české firmy, a dílem německé stavitelské společnosti Alberta Siegla (*1837–†1911) z Uničova. V Litovli se rovněž podílel na rekonstrukci Měšťanské besedy v prostorách restaurace budovy Rolnické záložny – českého společenského centra. Adaptace prostor pro vytvoření honosného sálu, tzv. záloženské dvorany probíhaly v letech 1878-1879. Tento projekt podtrhuje Vodičkovu schopnost nejen materiálně a technicky zajistit stavbu, ale i přemýšlet o využití veřejných prostor pro kulturní a společenské účely.
Krásnou ukázkou stavitelovy práce, jež se téměř v nezměněné podobě dochovala do dnešních dní, je novogotická kaple sv. Cyrila a Metoděje v Želechovicích, kterou postavil po dohodě se želechovickou obcí od základů. Stavbu započal v roce 1883 s jasným zadáním termínu dokončení, neboť želechovičtí donátoři, kteří na stavbu svatostánku přispěli, požadovali, aby ji předal v roce tisíciletého výročí od smrti sv. Metoděje. To se mu podařilo, a tak mohla být tato dominanta obce slavnostně vysvěcena tehdy kardinálem P. Theodorem Khonem v roce 1885. Z dochovaných dokumentů víme, že nebyl jen stavitelem tohoto chrámu Páně, ale též rozpočtářem a pečlivým projektantem – své zakázky byl schopen řešit komplexně. Nutno přiznat, že mnohé architektonické rysy kaple převzal ze svých zkušeností z přestavby zmíněného chrámu Páně v Cholině, zejména porovnáme-li základní obrysy kostelních věží. Jelikož v tomto případě stavbu nejen zhotovil, ale i navrhl, musíme přiznat, že musel mít dobré nejen technické povědomí o stavbách tohoto typu, ale i estetické cítění. Další dochované stavební plány z Vodičkovy kanceláře napovídají, že je autorem návrhu na stavbu sladovny v Žerotíně (1870), podjezdu na zámku v Chudobíně anebo budovy německého gymnázia v Uničově.
Po dokončení stavby kaple sv. Cyrila a Metoděje v Želechovicích se jeho stavební kariéra chýlila ke konci. V roce 1888 předal svůj podnik synovi Zdenkovi Vodičkovi, který se stal daleko známějším uničovským stavitelem a regionálním politikem (viz UZ 16/2022), nežli jeho otec. To ukazuje nejen na důvěru ve schopnosti svého potomka, ale také na to, že Vodička měl dlouhou a plodnou kariéru, na níž mohl jeho syn stavět svoje podnikatelské aktivity. Vincenc Vodička měl na svého syna silný profesní vliv, tím formoval další generaci, která pokračovala v jeho práci a podílela se na rozvoji města.
Vincenc Vodička zemřel 11. ledna 1900 ve věku 76 let v Uničově, kde prožil většinu svého života. Jeho odkaz je nedílnou součástí dědictví našeho regionu.
A. Hampl
———
Zpět